بخور نخور های دوران پریودی : متناسب با چرخه‌ قاعدگی‌تان غذا بخورید

450
graphicstock.com

بخور نخور های دوران پریودی : متناسب با چرخه‌ قاعدگی‌تان غذا بخورید

هورمون‌های شما بر احساس، تفکر و ظاهر شما تأثیرگذار هستند. پس تنظیم آن‌ها برای سلامت جسم و روحتان بسیار ضروری است.

 یک زن با هورمون‌های متوازن و متعادل احساس خوشحالی و انگیزه می‌کند. او بدون مصرف کافئین هم در طول روز احساس پرانرژی بودن می‌کند و به‌راحتی در شب به خواب می‌رود. دوست دارد که فعال باشد و فعالیتش به او کمک می‌کند تا احساس خوبی داشته باشد. او متابولیسم سالمی دارد و وزن مطلوب خود را با رژیم غذایی خوب و بدون محدودیت یا محرومیت حفظ می‌کند. موهایش ضخیم و براق است و پوستش روشن و درخشان. او دارای میل جنسی سالمی است و زندگی جنسی فعالی دارد. دوره‌ها‌ی قاعدگی‌اش به‌طور مرتب و بدون نشانه‌های ناراحت‌کننده از راه می‌رسد و اغلب احساس می‌کند که اطمینان کافی و توانایی لازم در باروری و نگه داشتن جنین در یک دوره‌ی بارداری کامل را دارد.

اگر توضیحات فوق حالات شما را توصیف می‌کند که فوق‌العاده است، همان کارهایی که تا الآن انجام می‌دادید را ادامه دهید. اگر نه، هورمون‌های نامتعادل می‌تواند شما را از زندگی کردن در بهترین شرایطی که می‌توانید داشته باشید عقب نگه دارد.

- Advertisement -

در ادامه راجع به تغذیه در مراحل مختلف قاعدگی به منظور تنظیم بهتر هورمون‌ها مواردی را آورده‌ایم با ما همراه باشید.

از آنجا که میزان متابولیسم بدنتان در نیمه دوم چرخه‌ی قاعدگی افزایش یافته است، طبیعی است که احساس گرسنگی کنید. به‌جای خوردن دسرهای چرب و شیرین ناسالم بعد از هر وعده غذایی، بشقاب خود را با چربی‌های سالم مانند زیتون، آووکادو، آجیل، دانه‌های روغنی و نارگیل پر کنید

متناسب با چرخه‌ی قاعدگی‌تان غذا بخورید

شناخت نوسانات طبیعی هورمونی که در طول ماه اتفاق می‌افتد به شما کمک می‌کند تا این واقعیت را بپذیرید که انرژی، خلق‌وخوی، افکار، احساسات، حس‌های جسمانی و تمایلات و اشتهایتان در هر روز مانند هم نخواهد بود. به‌جای مبارزه با این تغییرات، یاد بگیرید که چگونه به این الگو که شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد احترام بگذارید و با تغییرات کوچکی در شیوه زندگی و تغذیه‌تان به تعادل سیستم هورمونی‌تان کمک کنید تا سلامت و آرامش بیشتری را تجربه کنید.
بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه در طول هر یک از چهار مرحله چرخه قاعدگی شما اتفاق می‌افتد، همراه با پیشنهادهای غذایی در هر یک از آن‌ها تا هورمون‌هایتان را متعادل کنید، سلامتتان را بهبود ببخشید و کیفیت زندگی‌تان را بالا ببرید.

فاز خونریزی (روزهای 1 تا 5)

روز اول پریود روز اول چرخه قاعدگی‌تان در نظر گرفته می‌شود. از نظر فیزیولوژیکی، میزان استروژن و پروژسترون دچار کاهش ناگهانی می‌شود که موجب تحریک رحم و خونریزی و از بین رفتن دیواره‌ی داخلی آن می‌شود. اگر هورمون‌هایتان در طی چند هفته قبل از شروع پریودتان نامتعادل باشند (به‌عنوان‌مثال پروژسترون پایین و استروژن بالا) به احتمال بیشتری در معرض عوارض مخرب آن با شروع قاعدگی‌تان قرار می‌گیرید؛ مواردی چون لکه بینی قبل از قاعدگی، گرفتگی‌ها و غیره. اما با مراقبت از سلامت هورمون‌هایتان در طول چرخه‌ی قاعدگی با رژیم غذایی و سبک زندگی درست، 100٪ امکان دارد که یک دوره‌ی خونریزی بدون هیچ‌کدام از این نشانه‌های ناجور را تجربه کنید.

آنچه باید بخورید

از آنجایی که در هنگام قاعدگی خون از دست می‌دهید، ممکن است در معرض خطر از دست دادن بیش از حد آهن باشید. توصیه می‌کنیم در این دوره از مواد غذایی غنی از مواد معدنی استفاده کنید، به‌خصوص اگر می‌دانید که سطح آهنتان پایین است شروع کنید به مصرف بیشتر سبزیجات برگ سبز تیره، چغندر، سبزیجات دریایی، حبوبات، گوشت قرمز و غذاهای دریایی.
حواستان به ویتامین B12 هم باشد. این ویتامین برای ساخت گلبول‌های قرمز خون لازم است و به افزایش انرژی فرد کمک می‌کند.
از آنجا که ریزش دیواره‌ی رحم یک فرایند انرژی‌بَر است، با خوردن غذاهای گرم، پخته شده و راحت الهضم، مانند فرنی، سوپ، خورش‌ها و غیره به سیستم گوارشتان استراحت دهید.

فاز فولیکولار (روزهای 6 تا 12)

این مرحله درست پس از مرحله‌ی قاعدگی می‌آید و فاز فولیکولی نامیده می‌شود؛ چرا که غده هیپوفیز شما هورمونی به نام هورمون تحریک‌کننده فولیکول (FSH) را آزاد می‌کند که فولیکول‌های تخمدان را تحریک می‌کند تا بالغ شوند. این فولیکول‌ها موجب ترشح استرادیول می‌شوند که فرم خاصی از استروژن است و هدف اصلی آن تحریک دیواره رحم برای رشد و ضخیم شدن است. فاز فولیکولی زمانی است که زنان به‌طور معمول بهترین احساس را از نظر انرژی، اعتمادبه‌نفس و قدرت جنسی و جسمی تجربه می‌کنند.

آنچه باید بخورید

از آنجایی که شما در این هفته احساس فوق‌العاده‌ای دارید، احتمالاً از نظر فیزیکی فعالیت بیشتری خواهید داشت و اشتهایتان بیشتر خواهد شد. توصیه می‌کنیم مواد غذایی غنی از پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای که سبک و تازه هستند را انتخاب کنید. در طول مرحله فولیکولار، سبزیجات غنی از آب (خیار، کرفس، رازیانه)، میوه‌ها، دانه‌های کامل، حبوبات و پروتئین‌های بدون چربی (تخم‌مرغ، مرغ، ماهی) ایده آل هستند. اگر به این‌ها، نوشیدنی‌های سبز سم‌زدا و سبزیجات تخمیر شده را هم اضافه کنید، بدنتان از شما بسیار ممنون خواهد شد!

فاز تخمک‌گذاری (روزهای 13 تا 15)

هنگامی که فولیکول‌های تخمدان به مرحله نهایی بلوغ در فاز فولیکولی وارد می‌شوند، تنها یکی از فولیکول‌ها فعال باقی خواهد ماند. افزایش ناگهانی هورمون LH موجب شکستگی فولیکول و رها شدن تخمک می‌شود؛ این همان زمان تخمک‌گذاری است. در حالت عادی در یک چرخه‌ی 28 روزه، روز چهاردهم روز تخمک‌گذاری است. اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، اکنون زمانش است و اگر نه، از روش‌های ضدبارداری استفاده کنید. تخمک‌گذاری برای باردار شدن و همچنین برای ساخت پروژسترون در فاز لوتئال ضروری است.

آنچه باید بخورید

از آنجایی که سطوح استروژن و تستوسترون هنگام تخمک‌گذاری در اوج خودش قرار می‌گیرد، شما هنوز هم دارای انرژی زیادی هستید و احتمالاً خیلی احساس گرسنگی نمی‌کنید. توصیه می‌کنیم در این فاز از سبزیجات برگ‌دار و سبزیجات کلمی (کلم، بروکلی، گل کلم، کلم برگ و غیره) برای تقویت کبد و گوارشتان بیشتر استفاده کنید.
اسموتی‌ها، سالادها و سوپ‌های سبزیجات بر پایه‌ی آب گوشت نیز گزینه‌های شگفت‌انگیزی در فاز تخمک‌گذاری هستند. جوانه‌های بروکلی به دلیل توانایی فوق‌العاده‌شان در پاکسازی استروژن از ارزش زیادی برخوردارند.

فاز لوتئال (روزهای 16 تا 28)

پس از تخمک‌گذاری، فولیکول شکسته شده تبدیل به یک غده به نام جسم زرد می‌شود که در طی فاز لوتئال، پروژسترون ترشح می‌کند. فاز لوتئال مرحله‌ی بین تخمک‌گذاری و شروع پریودتان است. طول این فاز توسط طول عمر جسم زرد مشخص می‌شود (تقریباً بین 10 تا 14 روز). با مقادیر مناسب پروژسترون در فاز لوتئال، شما احساس راحتی و آرامش می‌کنید و یک خواب عالی را تجربه خواهید کرد. در واقع پروژسترون مانند یک والیوم طبیعی عمل می‌کند. اگر پروژسترون در این فاز بسیار کم باشد (اغلب به دلیل ترشح بیش از حد استروژن)، ممکن است دچار علائم سندروم پیش از قاعدگی (PMS)، لکه بینی قبل از قاعدگی، خونریزی شدید، گرفتگی، اضطراب و بدخوابی شوید و همان‌طور که می‌دانید هیچ‌کدام از این موارد شوخی نیست، بنابراین مراقبت از تولید پروژسترون با رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم یک مورد کلیدی است!

آنچه باید بخورید

احتمالاً جای تعجب ندارد اگر بگوییم احساس خستگی و گرسنگی بیشتری را در طی روزهای پیش رو تجربه خواهید کرد. این مرحله زمانی است که زنان به سختی با تمایلاتشان به غذاهای ناسالم یعنی غذاهای کربوهیدراتی و چرب و شیرین مانند پنیر، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، و غیره مبارزه می‌کنند.
در این فاز، توصیه می‌کنیم به غذاهای غنی از منیزیم، ویتامین‌های B و اسیدهای چرب ضروری بیشتر اهمیت دهید. نه تنها بالا بردن این مواد مغذی از تولید پروژسترون حمایت می‌کند و علائمی مانند گرفتگی‌های دردناک، حساسیت سینه‌ها و تغییرات خلقی را کاهش می‌دهد، بلکه به شما در کنترل تمایلات و اشتهایتان نیز کمک می‌کنند.
از آنجا که میزان متابولیسم بدنتان در نیمه دوم چرخه‌ی قاعدگی افزایش یافته است، طبیعی است که احساس گرسنگی کنید. به‌جای خوردن دسرهای چرب و شیرین ناسالم بعد از هر وعده غذایی، بشقاب خود را با چربی‌های سالم مانند زیتون، آووکادو، آجیل، دانه‌های روغنی و نارگیل پر کنید. همچنین توصیه می‌کنیم بیشتر از سبزیجات کبابی و غذاهایی که به صورت آرام‌پز آماده می‌شود، استفاده کنید.

خوراکی‌های ممنوع در دوره قاعدگی

خانم‌ها در این دوران باید از یک برنامه غذایی متعادل و متناسب پیروی کنند و به همین دلیل مصرف بعضی مواد غذایی که جایگاهی در این برنامه ندارد، باید محدود یا به‌کلی کنار گذاشته شود.
دکتر رحمانی درباره این مواد غذایی توضیح می‌دهد: در دوران قاعدگی بهتر است مصرف مواد غذایی شیرین و قندها مانند شکلات، آب‌نبات و انواع شیرینی حذف شود.
همچنین وی توصیه می‌کند غذاها و نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و نسکافه به دلیل این‌که محرک هستند، کنار گذاشته شوند.

مصرف خودسرانه مکمل‌ها ممنوع!

درست است که نیاز بدن به مصرف بعضی انواع مواد غذایی افزایش پیدا می‌کند و باید خوراکی‌هایی را بیشتر از قبل مصرف کنیم و بعضی‌ها را هم کلاً کنار بگذاریم، اما این‌ها بهانه خوبی برای مصرف مکمل‌های غذایی نیست. دکتر رحمانی با تأکید بر این‌که مصرف خودسرانه مکمل‌ها به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود، خاطرنشان می‌کند: خانم‌ها به‌هیچ‌عنوان نباید در این مدت بدون نظر پزشک به مصرف مکمل‌ها روی بیاورند و درصورتی‌که می‌خواهند نسبت به این موضوع مطمئن شوند، ابتدا باید با متخصص تغذیه مشورت کنند تا اگر کمبودی وجود دارد، مکمل مورد نیاز برایشان تجویز و زیر نظر پزشک مصرف شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید