از کجا خودمان تشخیص دهیم که بواسیر داریم ؟+ درمان خانگی

3416
graphicstock.com

از کجا خودمان تشخیص دهیم که بواسیر داریم ؟+ درمان خانگی

بیماری بواسیر (هموروئید) یک مشکلی است که افرادی که دچار آن می شوند را بسیار آزار می دهد و علائم متفاوتی دارد، برای درمان بواسیر همورئید روش های خانگی بسیار موثر هستند و کمک شایانی به درمان می کنند.

بواسیر ( هموروئید) از علائم تا راههای درمان بدون جراحی

بواسیر بیماری مزمن و دردناکی است که متاسفانه اکثر مبتلایان از ابراز آن خودداری می کنند. شما می توانید با شناخت علائم بواسیرو درمان های خانگی بواسیر( هموروئید)که در این بخش خواهیم گفت در منزل اقدام کنید.

بواسیر ( هموروئید) چیست؟

بواسیر عبارت است از سیاهرگ های گشادشده ( واریسی ) در راست روده یا مقعد. بواسیر ممکن در مجرای مقعدی (بواسیر داخلی ) یا در مدخل مقعد (بواسیر خارجی ) واقع شده باشد. بواسیر ممکن است سال ها وجود داشته باشد اما تنها با وقوع خونریزی بدان پی برده شود.

- Advertisement -

علائم و نشانه های بیماری بواسیر چیست؟

خونریزی :ممکن است خون قرمز روش به صورت رگه هایی در اجابت مزاج دیده شود یا به دنبال اجابت مزاج ، خون به مقدار کم و به مدت کوتاهی چکه کند.

التهاب و تورم
درد، خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج
وجود یک برجستگی در مقعد
احساس این که پس از اجابت مزاج ، راست روده به طور کامل تخلیه نشده باشد (این حالت تنها در مورد بواسیر بزرگ دیده می شود).

 

راههای درمان بواسیر ( هموروئید) در خانه با نسخه های طب سنتی

 

ناحیه عفونی را به مدت 15 دقیقه، هر روز سه بار، در آب گرم خیس کنید، با حوله نرم و یا سشوار، آرام خشک کنید.

تورم و خارش را با کیسه های یخ کاهش دهید. اگر این کار جواب نداد، شاید کیسه های آب داغ جواب بدهند.

سرکه سیب برای کاهش تورم بواسیر

سرکه سیب تورم و خارش ناشی از بواسیر داخلی و بیرونی را کاهش می دهد، از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید، چرا که قوی تر هستند. در بواسیر بیرونی، ابتدا ناحیه عفونی را به آرامی تمیز کنید و مقداری از سرکه سیب را به پارچه کتان بمالید و روی ناحیه بمالید. احتمالا اول کار احساس سوزش شدیدی داشته باشید که پس از مدتی رفع می گردد؛ این روش را چند بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش بیابد.

اما در بواسیر داخلی نسخه خوراکی است به این روش که یک قاشق چای خوری سرکه را قورت داده و روی آن یک لیوان آب بخورید. حداقل دوبار این کار را انجام دهید. حتما بعد از خوردن سرکه آب بخورید تا اسید معده متعادل شود. می توانید کمی عسل اضافه کنید تا طعم سرکه را بتوانید تحمل کنید.

برای درمان بواسیر زیاد آب بخورید:

حداقل روزی 6 لیوان آب بخورید. الکل تاثیری منفی دارد. اگر از مکمل استفاده می کنید، حداقل 8 لیوان آب بخورید.

درمان بواسیر با پوشیدن لباس مناسب:

در فصول گرم، لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ باعث تعریق شده و خارش و التهاب را سبب می شود. پارچه های نایلونی، از آنجایی که تعریق را زیاد می کنند، برای پوست ضرر دارند.

درمان طبیعی بواسیر و مواد غذایی مفید برای بواسیر:

درمان علل اصلی یبوست تنها راه رهایی از این مشکل میباشد. درابتدا تمام مسیر گوارشی برای چندین روز باید استراحت کنند تاروده پاک شود به این ترتیب که بیمار باید خورن میوه را حداقل تا شش روز ادامه دهد پس از آن ممکن است از غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن استفاده نماید.

درمان بواسیر با انجیر خشک

یکی از بهترین نسخه های قدیمی :چند انجیر خشک را با آب گرم بشویید وشب آن را خیس نمایید. صبح انجیر وآبی که انجیر در آن خیس خورده را میل نمایید.خوردن انجیر هنگام عصر نیز مفید میباشد. مصرف انجیر زمانی اثر گذار است که چندین هفته خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر باعث تحریک روده وحرکت مدفوع میشود.

چای کیسه ای و درمان بواسیر هموروئید

برای درمان بواسیر هموروئید یک کیسه ی چای را در یک فنجان آب داغ قرار دهید، بعد از چند لحظه کیسه را از داخل آب در بیاورید و اجازه دهید خنک شود و بعد کیسه ی چای را به مدت 10 دقیقه روی رگ های متورم بگذارید. این کار را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

درمان بواسیر با تربچه:

مخلوط صد میلی گرم از تربچه رنده شده ویک قاشق عسل ویا نوشیدن آب این سبزی دو بار درروز درحدود 60 الی 90 میلی گرم دردرمان بیماری مفید میباشد. این روش درمانی میتواند به شکل داروی خارجی نیز استعمال شود . تربچه سفید را باشیر ترکیب نمایید تابه شکل خمیر درآید استفاده آن درمحل درد باعث کاهش یافتن ورم ودرد میشود.

درمان بواسیر با شلغم:

آب برگ آن باید گرفته شود و 150 میلی گرم باید به بیمارداده شود و زمانیکه آب آنرا مصرف میکنیدخوردن میوه های خام و سبزیجات ضروری میباشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی واسفناج و هویج مخلوط نمایید.

درمان بواسیر با خوردن کدو

سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط نموده وهرروز صبح مصرف نمایید وخمیر ریشه گیاه را نیز برای بدست اوردن نتیجه بهتر میتوانید استفاده کنید.

درمان بواسیر هموروئید با روشی موضعی : نشستن در وان حاوی جوشانده ی پوست درخت بلوط

باید بدانید که یکی از موثرترین راه های درمان بواسیر هموروئید با روش های خانگی نشستن در وان حاوی جوشانده ی پوست درخت بلوط است. برای آماده کردن این درمان کمی پوست درخت بلوط را در حدود 2 لیتر آب بجوشانید و سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید حدود نیم ساعت بماند. حالا حدود 5 لیتر آب دیگر را نیز گرم کنید و با جوشانده ی پوست درخت بلوط داخل وان یا یک تشت بریزید.

بعد از آماده شدن نسخه داخل وان ، در آن بنشینید به طوری که نشیمن گاه تان به طور کامل داخل آب باشد و 30 تا 40 دقیقه در همان حالت بمانید ؛ این روش درمانی سریع نتیجه اثر خود را نشان خواهد داد.

درمان بواسیر با زنجبیل :

نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را بایک قاشق چایخوری آبلیموی تازه ونعنا و یک قاشق عسل ترکیب کنید.

درمان بواسیر با پیاز:

در بواسیر خونی مصرف پیاز مفید میباشد.تقریبا 30 گرم آن را درآب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن اضافه نماییدودوباردرروز مصرف کنید بعد ازچند روز عوارض این بیماری کاهش مییابد . همچنین پیاز دردرمان بواسیر خشک مؤثر میباشد.

درمان بواسیر با دانه کنجد :

بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی دربیاید. آن را با آب به شکل خمیر در بیاورید و برای درمان بواسیرمی توانید آن را با کره استفاده نمائید.

درمان بواسیر با هلیله کابلی :

گیاه هلیله کابلی برای درمان بواسیر و به عنوان ماده ای ملین وگس معروف است. این میوه باید درروغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ سپس آنرا پودرکرده ونگهداری نمایید. نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب باعث حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح میشود. گس بودن میوه باعث از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیرمیوه در روغن برای استعمال خارجی مفید میباشد.

سیر نسخه عالی درمان موضعی بواسیر هموروئید

برای درمان بواسیر هموروئید تعدادی سیر را خوب له کنید و داخل مقدار اندکی آب بریزید ، حالا پنبه ای را به آن آغشته کنید و مستقیما روی محل مورد نظر قرار دهید.

درمان بواسیر هموروئید با بوچرز بروم (کوله خاس)

باید بگوییم این گیاه رگ ها را تقویت و تنگ می کند و به عنوان یک منقبض کننده ی طبیعی که رگ های خونی را تنگ می کند استفاده می شود. برای رفع و درمان بواسیر هموروئید عصاره ی آن را به شکل کپسول یا چایی مصرف کنید که کمی تلخ است، پس برای همین آن را با عسل شیرین کنید.

درمان بواسیر هموروئید با آب نارگیل

مطالعات و تحقیقات ثابت کرده است که نوشیدن روزی دو بار آب نارگیل به خصوص نارگیل نارس نارس برای درمان خونریزی های هموروئیدی بسیار موثر است. آب نارگیل عالی است حتی اگر هموروئید کهنه و سرسختی داشته باشید.مصرف آب نارگیل هیچ عارضه ی جانبی ندارد.

آب آلوئه ورا برای درمان بواسیر هموروئید

با مصرف روزانه 4 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورای تازه یا حداقل مصرف نوشیدنی های آماده ی آلوئه ورا برای درمان بواسیر اقدام کنید.

برای درمان بواسیر هموروئید روغن نارگیل استفاده کنید

برای درمان بواسیر، می توانید روغن نارگیل را مستقیما بر روی ناحیه ی مورد نظر بمالید و پس از مدتی آن را آب بشویید؛ و سپس آن ناحیه را با ملایمت و به طور کامل خشک کنید.

آب لیمو درمانی قوی برای رفع بواسیر هموروئید

1- برای رفع سریع و درمان بواسیر هموروئید آب یک لیمو را در یک لیوان شیر داغ بچکانید و آن را هر سه ساعت یک بار بنوشید.

2- تکه پنبه ای را کاملا به آب لیمو آغشته کنید و روی ناحیه ی مورد نظر بمالید ، احساس سوزش خواهید کرد ولی برای درمان باید تحمل کنید.

3- عرق نعناع، عسل، آب زنجبیل، و آب لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید و روزی یک بار میل کنید

1 نظر

 1. روش هایی که برای درمان بواسیر فرمودید راههای خوبی هستند ولی اینها مبارزه با معلول یعنی بیماری بروز کرده است و به محض قطع شدن مصرف این مواد دوباره مشکل بروز می کند. بنده با تجربه ای که در درمان این بیماری داشتم عرض می کنم که:
  منشأ اصلی این بیماری در یبوست دایمی است که ریشه آن نیز در چند چیز است:
  1.کم کاری یا پر کاری تیروئید. اولین کار در درمان این بیماری رفتن پیش پزشک متخصص و اطلاع یافتن از وجود اختلال در این غده حیاتی و درمان آن است که بسیار آسان است
  2. غلظت خون: برای این کار نیز یک آزمایش خون ساده کفایت می کند. برای درمان آن آب زیادی بنوشید و شب ها حتماً از آسپرین با کیفیت استفاده کنید.
  3. برای درمان بنده پیشنهاد می کنم هیچگاه نه در آب گرم بنشینید و نه مقعد را با آب گرم و ولرم ماساژ دهید. دلیلی که دارم این است که با این کار خون بیشتری در مقعد جمع شده و انقباض ماهیچه ای به وجود آمده و خراش و خونریزی را بیشتر و شدیدتر می کند.
  پیشنهاد بنده آن است که اولاً رو به کمپرس آب یخ بیاورید . در ابتدا دردناک است ولی بعد از چند روز بهبودی را خواهید دید برای انجام بهتر این عمل می توانید از دستگاهی به نام آنوکرایو نیز استفاده کنید و خواهید دید که معجره اتفاق می افتد.
  همچنین قبل از دفع مدفوع شیلنگ آب دستشویی را با مقدار کمی الکل سفید تمیز و میکروب زدایی کرده و به میزان 10 تا 20 cc آب وارد مخرج خود کنید البته با فشار بسیار کم که موجب پارگی رگ های خونی و جداره نشود و بعد از حدود 30 ثانیه به آرامی شروع به دفع نمایید. چنانچه این موارد را رعایت کنید بعد از حدود یک ماه به طور کامل درمان خواهید شد من با این روش بدترین نوع هموروئید را درمان کرده ام.
  ضمناً هیچگاه نگذارید یبوست رد شما اتفاق بیفد و در صورت اتفاق افتادن یبوست حتماً تنقیه کردن(ورود آب به رکتوم) را انجام دهید

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید